Biennale w Ratuszu

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2011_b01.jpgPo raz jedenasty miłośnicy współczesnej sztuki mają okazję zapoznać się 23 sierpnia 2011 roku w Muzeum Ziemi Rawickiej z najnowszymi tendencjami plastycznymi. W tym roku - w ramach VI Biennale Sztuki Europejskiej, którego wernisaż odbył się wczoraj w Ratuszu.

Na wystawie pokazano prace (malarstwo, grafika, rzeźba i ceramika) kilkunastu autorów związanych ze środowiskiem artystów akademickich z Wrocławia i Poznania. Wielu z nich pochodzi z Rawicza bądź od lat z naszym miastem jest związana. Pomysł na taki dobór autorów wyjaśnił w słowie wstępnym do katalogu Jacek Jarczewski - kurator wystawy: „Jest to próba szukania związków człowieka z miejscem narodzenia, śladem pobytu a środowiskiem sztuki. Te związki często wygasają, stają się tylko martwym faktem. Może powinno nam zależeć na ożywieniu wspomnień, dobrych wspomnień i budowaniu jeszcze lepszych, dla korzyści obopólnych.”
  Zasygnalizowany wyżej problem znalazł także odzwierciedlenie w seminarium, które odbyło się wczoraj po wernisażu. Wykład pt. „Człowiek w środowisku sztuki” przedstawiła Sonia Rammer, wykładowca w Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
  Bardzo interesujący pokaz autorskiej techniki twórczej przedstawił Paweł Lisek, asystent w Pracowni Malarstwa na ASP we Wrocławiu. Eksperymentuje on z obrazem i dźwiękiem, wykorzystując środowisko programowania MAX/MSP. Powstający obraz transponowany jest przez kamerę na zapis cyfrowy i w czasie rzeczywistym analizowany w komputerze pod względem składowych koloru RGB. Poszczególne sekcje, kolejno analizowane, dają akordy dźwięków. Artysta kładąc plamę farby słyszy dźwięki i następnie dobiera kolejne kolory tworząc obraz. Najważniejszy jest w koncepcji artystycznej P. Liska sam proces tworzenia (który ma charakter performancu, artysta zaprasza także do udziału zawodowych muzyków), nie efekt, czyli obraz.
  Prace pokazane na VI Biennale Sztuki Europejskiej można oglądać do 27 sierpnia.
  Więcej o Biennale w menu: Rawickie Mosty Sztuki