Odcienie szarości męskich typów

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2011_w_szarosci08.jpgZakończyła się dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Kolory szarości” - 6 maja 2011 roku w sali Portretowej Ratusza wręczone zostały autorom najlepszych prac nagrody i otwarto w Muzeum Ziemi Rawickiej pokonkursową wystawę.

Corocznie temat konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży jest inny - po zeszłorocznej edycji pt. „Kobieta w szarości” w sposób naturalny tegoroczny konkurs musiał nosić tytuł „Mężczyzna w szarości”. We wstępie do pięknie wydanego (dzięki sponsorowi – firmie ECONEX) katalogu wystawy dr Piotr Mosiek, dyrektor Gimnazjum im. Adama Olbrachta-Przyjemskiego w Sierakowie - głównego organizatora konkursu, przyjrzał się tematowi wzajemnych relacji płci z punktu widzenia socjologii i psychologii, a nawet filozofii. W bardzo ciekawym eseju P. Mosiek zwrócił uwagę, że portret współczesnego mężczyzny jest wielowymiarowy – „(...) literatura wymienia zatem mężczyznę: heroicznego, aksamitnego, neurotycznego, sfeminizowanego, zniewieściałego, tradycyjnego, niepozornego, niewinnego, prawdziwego, komiksowego, jako kulturystę, playboya i narcyza, jako nieodpowiedzialnego konsumenta, typu macho lub z reklam Marlboro”. A jeśli do tego dodamy jeszcze rozdźwięk między wyobrażoną a rzeczywistą męskością (nieprzypadkowo mówi się o kryzysie męskości), to portret staje sie jeszcze bardziej skomplikowany. I inspirujący twórców. Tegoroczny konkurs w pełni to potwierdził.
  Do Rawicza przysłano prawie 3 tysiące prac, tak więc zainteresowanie młodych plastyków było większe niż przed rokiem. Również, jak podkreślił komisarz konkursy Witold Adamczyk, poziom był wyższy. Wśród wykonanych różnymi technikami czarno-białych prac znalazły się w tym roku prawdziwe perełki.
  Jury konkursu w składzie Jacek Masiakowski – artysta grafik (MBWA w Lesznie), Sylwia Henkulak-Matysiak, artysta plastyk, Marek Klimaszewski, artysta fotografik, Marian Klimaszewski, działacz kulturalny przyznało Grand Prix (ufundowaną przez Burmistrza Gminy Rawicz) Karolinie Szymańskiej (lat 15) z Głogówka (na fot. powyżej). Nagrodę Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych otrzymała Karolina Cygnar (lat 15) z Jasła. Sandra Pustelny (lat 16) z Rybnika została laureatką Nagrody Muzeum Ziemi Rawickiej. Nagroda Dyrektora Gimnazjum w Sierakowie przypadła Annie Kurdziel (lat 12) z Krzeszowic. Nagrodę Rady Rodziców Gimnazjum w Sierakowie otrzymała Julia Wiśniewska (lat 14) z Mławy, Nagrodę Biblioteki Gimnazjum w Sierakowie - Patrycja Górczyńska (lat 16) z Pleszewa. Oprócz nagród głównych, niezależnych od wieku autorów, przyznano także nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych. Oto wykaz nagrodzonych:
- od 5 do 8 lat: I nagroda – Zuzanna Jankowiak (lat 6) z Rydzyny, II nagroda – Jakub Cieszyński (lat 8) z Mrzeżyna, III nagroda – Zuzanna Maćkowiak (lat 6) z Rydzyny, wyróżnieni: Kamil Koźmiński (Łódź), Nina Celińska (Sokołów Podlaski), Magdalena Bloch (Rybnik), Oskar Sienkiewicz (Wadowice);
- od lat 9 do 12: I nagroda – Maciej Liszka (lat 10) z Rybnika, II nagroda – Filip Mazurkiewicz (lat 10) z Rydzyny, III nagroda – Piotr Leński (lat 12) z Zagroby, wyróżnieni: Aleksandra Jakubowska (Rydzyna), Patryk Miedziaszczyk (Drobnin), Dominika Rubiak (Pabianice);
- kategoria od 13 do 16 lat: I nagroda – Kamila Kamińska (lat 14) z miejscowości Świercze, II nagroda – Izabela Bryk (lat 16) z Mielca, III nagroda – Dawid Rafał Zatorski (lat 16) z Suwałk, wyróżnienia: Aleksandra Adamiec z Żelechowa, Natalia Poniatowska z Szypiliszek, Gabriela Wabik z Polkowic, Monika Walenda z Górzna, Łukasz Mrożek z Nowego Targu, Marlena Belina z Janisławic.
  Jury przyznało również wyróżnienia honorowe ponad 120 autorom, kwalifikując ich prace na wystawę.
  Podsumowanie konkursu miało ciekawą oprawę artystyczną. Uczniowie I LO i Gimnazjum w Sierakowie zaprezentowali utwory wokalne i muzyczne. Grupa sierakowskiej młodzieży pod kierunkiem Kingi Helińskiej-Szpajdy i Hanny Gowarzewskiej przedstawiła specjalnie na tę okazję przygotowane miniprzedstawienie o odcieniach szarości męskich typów.

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2011_w_szarosci04.jpgb_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2011_w_szarosci09.jpg