Odwiedziny

Dzisiaj0
Przez tydzień16
Przez miesiąc102
Od początku153422

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

V Biennale Sztuki Europejskiej Rawicz – Rokosowo 2009

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2009_plak_.jpgWernisaż V Biennale Sztuki Europejskiej odbył się 18 sierpnia 2009 roku w Ratuszu. Na wystawie zaprezentowano prace kilkunastu artystów z Polski i Rumunii - pracowników naukowych uczelni artystycznych.
  Autorami wystawianych dzieł byli m.in. rektorzy i prorektorzy Uniwersytetu Sztuki i Projektowania w Cluj-Napoca (Rumunia), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Aż czterech rektorów - z Wrocławia, Poznania, Gdańska i Krakowa - obecnych było na wernisażu.
  Głównym organizatorem biennale było Muzeum Ziemi Rawickiej, a jego kuratorem - dr Jacek Jarczewski. Podczas wernisażu dyrektor Bożena Raus i dr Jacek Jarczewski wręczyli honorowe nagrody „Rawickie Niedźwiadki - Pro Arte”, przyznane osobom i instytucjom zasłużonym dla organizacji odbywających się od 2001 roku naprzemiennie Biennale Sztuki Europejskiej i Międzynarodowych Spotkań Artystów Akademickich. Uhonorowani zostali: prof. Jacek Szewczyk, rektor ASP we Wrocławiu, prof. Marcin Berdyszak, rektor ASP w Poznaniu, prof. Paweł Lewandowski-Palle, kierownik Pracowni Technologii Malarstwa i Technik Malarskich ASP we Wrocławiu oraz główni sponsorzy: marszałek Marek Woźniak, starosta Zdzisław Maćkowiak, Adam Aleksander, przewodniczący Rady Miejskiej, burmistrz Tadeusz Pawłowski, Edwin Napierała, dyrektor PKO BP w Rawiczu.   
  W ramach biennale odbyła się też tradycyjnie konferencja naukowa, tym razem pod hasłem „Artysta XXI wieku”. Zorganizowana ona została w Ośrodku Integracji Europejskiej w Rokosowie, który - jak w latach poprzednich - gościł artystów.
  Wystawie tradycyjnie towarzyszył katalog. W jego wstępie prof. P. Lewandowski-Palle napisał m.in.: Nie ma dzisiaj miejsc, w których tworzy się najważniejsze rzeczy w sztuce. Ale mamy jednocześnie siłę wielkich ośrodków, które tę sztukę kształtują. Zderzenie centrum z jego peryferiami, prowincją stawia te ostatnie na z góry określonej pozycji. Rawicz posiada aspiracje i nie posiada obezwładniającego poczucia niższości. Zdystansowany od wyznaczania trendów, szuka swojego miejsca w kulturze, „wydeptuje” swoją ścieżkę.
  Niewątpliwie przez ten krótki moment sierpnia 2009 Rawicz ze swoim Biennale Sztuki Europejskiej leżał na ważnym szlaku kulturalnym.

Zobacz zdjęcia z wernisażu.
Obejrzyj katalog wystawy.

Udostępnij