Odwiedziny

Dzisiaj0
Przez tydzień16
Przez miesiąc102
Od początku153422

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

14. Rawickie Mosty Sztuki 2014

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2014_08_14_RMS_31.jpgW rawickim ratuszu odbył się 26 sierpnia 2014 roku wernisaż "Tarczy" - wystawy sztuki współczesnej artystów akademickich w ramach 14. Rawickich Mostów Sztuki.

  Autorów prezentowanych prac oraz przybyłych na wernisaż miłośników sztuki przywitał kurator RMS - prof. Jacek Jarczewski. W wystawie uczestniczyło 12. artystów będących jednocześnie pracownikami naukowymi czterech uczelni (Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie): Marta Borgosz, Jakub Jakubowski, Jacek Jarczewski, Alicja Jeziorecka, Jarosław Kweclich, Andrzej Łabuz, Janusz Merkel, Wojciech Pukocz, Władysław Radziwiłłowicz, Paweł Szeibel, Lesław Tetla, Joanna Zdzienicka.
  Temat wystawy wiązał się z poprzedzającym Mosty Spotkaniem Artystów Akademickich, które odbyło się w czerwcu i dotyczyło tradycji malowania tarcz strzeleckich oraz twórczości wychowanków i profesorów rawickiego Korpusu Kadetów nr 3/2 z okresu II Rzeczypospolitej. Wówczas też miała miejsce konferencja naukowa "Tradycje w sztuce". Jej druga część, zatytułowana "Awangarda pod egidą tradycji", odbyła się 25 sierpnia w Rokosowie.    
  Podczas wernisażu "Tarczy" wykład poświęcony brackim tarczom strzeleckim wygłosił burmistrz Tadeusz Pawłowski, jeden z inicjatorów reaktywowania Bractwa Kurkowego w 1991 roku, później wieloletni I starszy (przewodniczący zarządu) tej organizacji.
  Temat wystawy w sposób bardzo różnorodny potraktowali twórcy, prezentując prace wykonane w różnych technikach. Dialog sztuki współczesnej z tradycją widoczny był nie tylko w konkretnych pracach. W Sali Portretowej zestawiono je bowiem z dziełami artystów z XVII i XVIII wieku.
  Goście wernisażu nie tylko mogli smakować dzieła mistrzów, ale i dzieła natury - jabłka z logiem RMS.
  Wystawie tradycyjnie towarzyszył katalog, w którym również zamieszczono część tekstów wystąpień na konferencji "Awangarda pod egidą tradycji".
  Zdjęcia z wernisażu (fot. Henryk Pawłowski) obejrzyj tutaj.
  Katalog wystawy obejrzyj tutaj.
(P)

Udostępnij